Програми Канади

З чого почати

Базова інформація

Якщо є бажання навчатись у Канаді - вивчити чи підвищити рівень мови, отримати середню, спеціальну чи вищу освіту, потрібно зробити декілька основних кроків. Перш за все, відповідно до своїх цілей, побажань, можливостей варто ознайомитися з існуючими варіантами програм; з’ясувати специфіку кожної з них; поцікавитися вимогами прийому та правильно зробити свій вибір. Наступний етап – це вступити на обрану освітню програму та отримати необхідне документальне підтвердження про прийняття від канадського навчального закладу. Якщо заклад знаходиться в провінції Квебек, потрібно потурбуватися про отримання додаткового дозволу-сертифікату цієї провінції.  Наостанок, звернутися до найближчої дипломатичної місії та подати заяву на одержання Дозволу на Навчання (Study Permit) та в’їзної візи.

У Канаді немає загальнодержавної системи освіти. Освіта підпадає під юрисдикцію провінцій та трьох територій. Тобто існують певні відмінності та схожості в освітніх системах в країні. Вступні вимоги, програми, навчальні курси та оплата за навчання відрізняються в різних навчальних закладах. Правила для іноземних учнів і студентів відмінні від правил для канадських учнів та студентів, тому потрібно уважно ознайомитися із вступними вимогами та вартістю навчання. Обов’язковою умовою для вступу до університету чи коледжу є знання однієї з офіційних мов країни – англійської або французької.   

Дуже важливо для іноземного студента мати дійсний медичний страховий поліс, оскільки медичне обслуговування в Канаді є досить дорогим. Хоча є провінції, де медичне страхування є безкоштовним для іноземних студентів чи учнів, і щоб отримати його необхідно обов’язково зареєструватися у закладі охорони здоров’я провінції.
На початок

Імміграційні правила (в’їзна віза та Дозвіл на Навчання)

Як вже зазначалося вище, отримавши підтвердження про зарахування до канадського навчального закладу, перш за все, необхідно звернутися до найближчої канадської дипломатичної місії за отриманням в’їзної візи та Дозволу на Навчання. Щоб відвідання канадської місії було результативним, слід цю процедуру здійснювати заздалегідь до дати початку навчання, обов’язково мати з собою відповідний пакет документів та сплатити вартість розгляду справи. За детальною інформацією щодо подання документів та оплати, просимо відвідати веб-сторінку Посольства

Зауважте, що виконання усіх вимог не є гарантією отримання візи. Остаточне рішення приймає канадський уряд.  Консул залишає за собою право вимагати додаткові документи як з української сторони, так і з канадської.

У випадку проживання в Канаді 6 місяців та більше, необхідно пройти медичне обстеження. Докладну інформацію щодо процедури та вартості надають представники імміграційної служби.

Наявність Дозволу на Навчання дає багато переваг іноземному студентові:
 • брати участь у програмі On Campus Work Permit Program без отримання Дозволу на Роботу (Work Permit) - працювати 20 годин на тиждень на території освітнього закладу, за умови навчання на денній формі;
 • через 6 місяців перебування у Канаді, подати заяву на отримання Дозволу на Роботу (Off-campus Work Permit) поза територією навчального закладу. Деталі читайте на офіційному сайті www.cic.gc.ca
 • подати заяву на продовження Дозволу на Навчання під час перебування у Канаді, якщо буде прийняте рішення продовжити навчання у Канаді
 • можливість для дружини, чоловіка чи партнера у громадянському шлюбі студентів денної форми    навчання відповідних університетів чи коледжів подавати заяву на Дозвіл на Роботу та працевлаштовуватися у будь-якому місці, якщо вони відповідають медичним вимогам. Даний Дозвіл на Роботу буде дійсним на період дійсності Дозволу на Навчання (Study Permit) студента.
Ознайомитися з можливостями роботи у Канаді в період навчання чи після отримання канадського диплому можна тут.         

Дозвіл на Навчання не потрібний, якщо  Ви плануєте навчатись в Канаді 6 чи менше місяців.
На початок

Мовні Програми (Language Programs)

Мультикультурна атмосфера Канади, неповторна природа та спілкування з носіями створюють чудові умови для вивчення як англійської, так і французької мов. З впевненістю можна сказати, що Канада - це єдина країна, де існує така унікальна можливість одночасно вивчати чи удосконалювати ці дві найпопулярніші мови світу, оскільки у Канаді вони ще й державні. 

Повне незнання чи недосконале знання мови – не є проблемою. Відповідно до віку, побажань, цілей та мовного рівня навчальні заклади Канади пропонують різноманітні індивідуальні (One-to-One) та групові курси (Group Courses), різної інтенсивності (General, Intensive, Super Intensive), насиченості екскурсійними та культурними заходами.
Дані програми націлені на те:
 • щоб просто вивчити мову (General English/French);
 • або ж значно швидко підтягнути її рівень (Intensive English/French);
 • щоб оволодіти професійною лексикою (English/French for Business, Health Care, Tourism, Law та ін.)
 • чи підготуватись до здачі мовних іспитів (Exam Preparation Programs TOEFL, IELTS, TOEIC, Cambridge);
 • щоб отримати академічну підготовку та при цьому набути навички письма, читання, перекладу, усного мовлення та проведення презентацій (University College Transfer, Academic Preparation, Pathway);
 • і звичайно ж щоб відпочити навчаючись на канікулах (Summer/Winter Programs).
Обов’язкове попереднє тестування допомагає закладу визначити мовний рівень, на основі  якого і відбувається зарахування на відповідну програму та у групу. Інколи мовні курси пропонуються до початку обраного освітнього курсу, а іноді їх можна відвідувати паралельно з основним навчанням.  
 
Мовні Програми у Канаді пропонуються як мовними школами, так і приватними та державними коледжами, університетами. Зауважте, що не завжди схожі за складом курси матимуть однакову назву.
На початок

Шкільні Програми (Secondary School Programs K-12)

Канадська освітня система знаходиться у підпорядкуванні відповідних керівних органів кожної із провінцій, тобто не існує федеральної освітньої структури, що ні в якому випадку не перешкоджає системі успішно функціонувати, щорічно приваблювати у країну все більше студентів та школярів із інших країн.

Середня освіта у Канаді складається із двох або трьох рівнів в залежності від регіону та провінції:
- Початкової школи - 1-6 клас (Elementary)  
- Середньої школи - 6-12 (11,13) клас (High School)          
- Початкової школи - 1-6 клас (Elementary
- Молодшої школи - 7-9 клас (Junior
- Середньої школи 10-12 клас (High School

Тривалість навчання також може варіюватися. В провінції Квебек навчаються 11 років, у Новій Шотландії - 13 років, в решті регіонів – стандартно - 12 років. У перший клас діти йдуть в 6 років та навчаються у початковій школі до 6 класу. По завершенню середньої школи видається Атестат про середню освіту.

Дитина може вступити на навчання терміном від одного семестру (вересень - січень чи січень-червень) до академічного року (вересень - червень) чи декількох навчальних років. Упродовж кожного семестру вивчається максимум 4-и дисципліни (8 за академічний рік). В кінці семестру проводяться письмові екзамени. В середині і кінці кожного семестру діти отримують відомості із оцінками та коментарями. Програма вважається виконаною, якщо учень відучився повний семестр, склав фінальні іспити та отримав оцінки, які дають йому змогу рухатися далі у навчання. Атестат про середню освіту видається тільки у тому випадку, якщо випускник відповідає мінімальним  встановленим вимогам.

В залежності від кінцевої мети (дослідницька робота чи якомога швидший вихід на ринок праці) навчання може продовжуватися в університеті чи в коледжі. Розглядаючи можливість вступу, важливо звернути увагу на вимоги:  іноді навчальні заклади можуть вимагати закінчену середню освіту за більш стандартним канадським зразком (12 років). У цьому випадку підійде програма 12 класу у канадській школі; це вдале поєднання мовної підготовки, вивчення базових шкільних предметів, перевірений спосіб адаптації дитини до нової країни та - за умови успішного завершення - можливість вступу у будь-який післяшкільний навчальний заклад. Що цікаво – вступні вимоги для зарахування до коледжу є значно нижчими, ніж на аналогічну програму до університету. Після 2-х років навчання в коледжі студент може продовжити навчання в університеті, та, провчившись ще 2 роки, отримати Ступінь Бакалавра (Bachelor Degree), і що не менш важливо -  при цьому значно зекономити на вартості навчання .

Середню освіту можна отримати як у приватних, так і у державних школах. Практично в усіх державних середніх школах діє спільна форма навчання для хлопців та дівчат. Обираючи тип школи, важливо визначитися із регіоном англо- чи франкомовним. Якщо є бажання спеціалізуватися у певній дисципліні, з’ясуйте заздалегідь, які заклади пропонують розширені програми у цій сфері.

Канадські школи мають розвинену інфраструктуру, пропонують широкий вибір предметів, а також турбуються про всебічний розвиток особистості учня. Організація програм середньої школи дозволяє на останніх роках обирати цікаві для дитини предмети, таким чином орієнтуючи її на подальше навчання в коледжі чи університеті.
У всіх провінціях до викладання в державних школах допускаються тільки висококваліфіковані та ліцензовані викладачі, які мають досвід відповідної роботи, володіють необхідними методиками, отримали університетську освіту та додаткові педагогічні кваліфікації.  

Умови проживання є однією з найважливіших складових курсу у місцевих школах. Проживання можливе як в студентських гуртожитках, так і в канадських сім’ях. Проживання в гуртожитку допомагає дітям набути навиків самостійного життя, щоб в подальшому природньо влитися у студентське життя в університеті, а  «сімейні» учні вважають, що таким чином вони краще пізнають місцеве життя і отримають гарну мовну практику. Зазвичай приймаючі сім’ї підбираються спеціальним персоналом школи, який постійно слідкує за умовами проживання, а сама сім’я при цьому має відповідати суворим вимогам. Все націлено на те, щоб гарантувати батькам комфортні та безпечні умови перебування їх дитини, а «приймаючі батьки» є тими людьми, які чуйно турбуються про дитину та підтримують її.  Учні, які навчаються у школах-пансіонах, зазвичай проживають у кімнатах із дітьми з інших країн, що сприяє знайомству з культурами різних народів.   
На початок

Підготовчі Вступні Програми

Pathway Program – це свого роду трамплін для зарахування до канадського коледжу чи університету. Зазвичай навчальний заклад, який пропонує дану програму, має підписані угоди з іншими ВНЗ щодо вступу без здачі мовних екзаменів (TOEFL, IELTS). Успішне завершення Pathway  – це гарантоване зарахування на різні освітні програми (Ступеневі - Degree Programs; Дипломні, Сертифіковані – Non-Degree Programs та ін.).

Навчальний план передбачає грунтовну мовну і академічну підготовку, а також поступове ознайомлення з канадською системою освіти та культурними особливостями країни. Курс поєднує в собі отримання усіх необхідних для майбутнього студента навиків: мистецтва нотування, техніки створення та проведення  презентацій, конспектування лекцій та проведення дослідження. На додаток - обов’язкове вдосконалення знання іноземної мови завдяки вдалому поєднанню занять націлених на поповнення словникового запасу, покращення письмового та розмовного рівня і навиків читання.

Обираючи дану програму, можна сміливо розраховувати на індивідуальний підхід досвідчених та кваліфікованих викладачів, автоматичне умовне зарахування до обраного ВНЗ ще до прибуття до Канади, культурно-розважальні заходи у вільний час тощо.

Foundation Program – це програма, яку пропонують навчальні заклади Канади з метою підготовки до вступу та навчання. Програма пропонується ВНЗ та відрізняється від простої мовної підготовки - окрім підвищення мовного рівня, у курс включено професійно орієнтовані заняття, за які студент отримує навчальні кредити та зможе їх використати при подальшому навчанні.
На початок

Типи Післяшкільних (Post Secondary) та Післядипломних (Postgraduate) Програм

Навчальні заклади Канади пропонують Ступеневі програми (Degree programs), по завершенню яких студент може отримати ступінь:
 • Ступінь Бакалавра (Bachelor Degree),
 • Ступінь Магістра (Master Degree),
 • Ступінь Доктора Наук (Doctorate Degree). 
Також існують освітні Неступеневі програми (Non Degree Programs), які дають змогу отримати якісну додаткову кваліфікацію чи практичну підготовку у певній сфері, які хоча й не дають ступінь, але підтверджують знання студента сертифікатом (Certificate Programs) чи дипломом  (Diploma Programs).

Яким би не був Ваш вибір – Сертифіковані, Дипломні програми (Non Degree Programs) чи Ступеневі програми (Degree programs) – Вам гарантується якісне навчання та висока кваліфікація.
На початок

Ступеневі програми (Degree Programs)

Бакалаврські Програми (Bachelor Degree) є традиційним освітнім напрямом навчальних закладів. Вони пропонують  не тільки спеціалізоване навчання за фахом, а й дають базові знання з усіх дисциплін в стилі європейських традицій освіти. Тривалість Бакалаврських Програм - 3-4 роки. Бакалаврські Програми пропонують як університети, так і коледжі. В Канаді немає певної офіційної класифікації навчальних закладів, але уряди провінцій гарантують високу якість освіти в закладах, які сертифіковано Міністерствами освіти провінції.      

Магістерські Програми (Master Degree). Тривалість таких програм - 1 -2 роки. Варто прийняти до уваги те, що магістерські програми в Канаді мають специфічний характер: на відміну від магістратури в Україні, канадські магістерські програми розраховані  на студентів, які прагнуть отримати глибшу теоретичну та дослідницьку підготовчу базу.  Тому на магістеріум в Канаді студента приймають після закінчення бакалаврської програми та декількох років роботи, коли він впевнений у тому, що дослідження та наукова робота йому дійсно згодиться в майбутньому. Канадські університети пропонують широкий спектр якісних навчальних програм - кожен студент зможе підібрати програму відповідно до його зацікавлень та планів на майбутнє.
На початок

Неступеневі програми (Non Degree Programs)

Післяшкільну (Post Secondary) та Післядипломну (Postgraduate)  освіту в Канаді можна отримати, обравши також і Неступеневі Програми (Non-Degree Programs). Є декілька варіантів таких програм:
 • Сертифікатні Програми  (Certificate Programs),
 • Дипломні Програми  (Diploma Programs).
Сертифікатні Програми (Certificate Programs) та Дипломні Програми (Diploma Programs) коротші за Бакалаврські Програми (Bachelor Degree) та Магістерські Програми (Master Degree), їх можна отримати навіть за декілька місяців. Найголовнішою особливістю цих програм є те, що вони мають вузьку спеціалізацію та містять значну частину практичних занять. Наприклад, якщо бакалаврська програма з фізики буде містити загальну інформацію про всі напрями фізичних досліджень, то Сертифікатна Програма буде фокусуватись на конкретній галузі фізики. 

Визначеної різниці між Сертифікатними та Дипломними Програмами немає: ті самі програми у різних закладах можуть кваліфікуватись як Сертифікатні чи Дипломні. Дані програми бувають як і Післяшкільні (Post Secondary Certificate, Diploma), так і Післядипломні (Certificate, Diploma), тобто на них можна вступати як після завершення школи, так і після отримання диплому - у відповідності до вимог обраної програми.

Програми унікальні ще й тим, що після їхнього завершення достатньо знань та навиків, щоб або розпочати будувати кар’єру, або ж продовжити навчання на Ступеневій Програмі (Degree Programs).  Наприклад, завершивши дворічну дипломну програму, за бажанням можна перевестися на 3-й курс Ступеневої Програми (Degree Program) та в результаті отримати Ступінь Бакалавра (Bachelor Degree). Кожен навчальний заклад із задоволенням допоможе Вам у цьому та надасть на запит повну інформацію щодо власних чи партнерських ступеневих програм, на які ще й буде гарантоване зарахування.   Слід зазначити, що вступні вимоги для зарахування до коледжу є часто значно нижчими, ніж на аналогічну програму до університету.  Після 2-х років навчання в коледжі студент може продовжити навчання в університеті, та провчившись ще 2 роки отримати Ступінь Бакалавра (Bachelor Degree), і – що не менш важливо - значно зекономити на вартості навчання.
На початок

Co-op Програми (Навчання + Оплачуване/Неоплачуване Стажування)

Co-op Програма це вдала та унікальна комбінація стаціонарного навчання та практичних занять, більш відомих як практика-стажування у професійній сфері, сфері навчання. Після проходження такого стажування, студент отримує  теоретичну та практичну підготовку по спеціальності. Co-op Program – це новий рівень, це сучасний підхід до потреб ринку праці.

Зауважте, кожна навчальна програма у канадському виші може мати Co-op формат, і їх тривалість варіюється від півроку до 5 років, проте у будь-якому разі вони передбачають стажування та навчання.  Студент не просто стажуватиметься у компаніях в обраній сфері, а й може отримувати за це зарплатню.  У такий спосіб він матиме змогу планувати свій власний бюджет, заробити на освіту та досягти успіхів на посаді, що зарахується і як успіхи у навчальній програмі, і як набуття конкретних професійних навичок.  Завдяки своїм особливостям, програма набула популярності серед студентів і наразі майже у кожному  навчальному закладі Канади  Ви зможете знайти велику кількість Co-op програм із різних спеціальностей.

Якщо такий тип програм Вам цікавий, то, обираючи програму, поцікавтесь, чи є вона Co-op, Ступенева (Degree Program) чи Неступенева (Non Degree Program), яка її тривалість та яка структура.

Типова  структура Дипломної Програми Co-op (3 роки) та Бакалаврської Програми Co-op (5 років)

Рік навчанняОсінній семестр
(вересень - грудень)
Зимовий семестр
(січень - квітень
Літо
(травень - серпень)
1НавчанняНавчанняСтажування
2СтажуванняНавчанняСтажування
3НавчанняНавчанняСтажування
Диплом
4НавчанняСтажуванняСтажування
5НавчанняНавчанняСтупінь Бакалавра

На початок
Розповідайте своїм друзям про наш сайт: